Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o HIV/AIDS

19 grudnia 2017 roku ramach obchodów Światowego Dnia Walki z AIDS został po raz pierwszy zorganizowany w naszej szkole „Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o HIV/AIDS”. Do udziału w konkursie zostali zaproszeni uczniowie gimnazjów oraz klas VII szkół podstawowych ze szkół w  Wygnanowie, Bielowicach i  Mroczkowie Gościnnym.

Głównym celem konkursu było podniesienie poziomu wiedzy młodzieży na temat profilaktyki zakażeń wirusem HIV i choroby AIDS, w tym dróg zakażenia oraz kształtowanie postawy odpowiedzialności za własne zdrowie i życie oraz postawy tolerancji wobec osób zakażonych wirusem HIV i chorych na AIDS.

Na początku p. Dyrektor Szkoły Podstawowej w Wygnanowie przywitała uczniów wraz z opiekunami.

W konkursie rywalizowało ze sobą 27 uczniów w dwóch kategoriach: indywidualnej
 i zespołowej.
W kategorii indywidualnej młodzież miała do rozwiązania test wiedzy składający się z 40 pytań. Po tej części konkursu uczniowie  trzech szkół udali się na przygotowany poczęstunek gdzie mogli nawiązać nowe znajomości, a być może też przyjaźnie....

W drugiej części konkursu uczniowie  w  utworzonych wcześniej przez siebie
 4-osobowych grupach mieli za zadanie odegrać scenki na temat „ Jak odmawiać”oraz wzięli udział w quizie „Awantura o punkty- polegającym na udzieleniu przez grupę jak najszybciej poprawnej odpowiedzi na zadane pytania.

Uczniowie z dużym zaangażowaniem przedstawiali przygotowane przez siebie  inscenizacje . Na pochwałę zasługuje utworzenie przez uczniów wyczerpujących temat scenariuszy, przygotowanie kostiumów i rekwizytów oraz duża pomysłowość i dobra gra aktorska.

Nad przebiegiem konkursu czuwało jury w skład którego wchodziły : p. Anna Stefańska,
p. Urszula Więcek, p. Ilona Zalega, p. Emilia Kobierska oraz p. Elżbieta Cichawa.

Po intensywnej pracy i długich naradach jury wskazało zwycięzców:

W kategorii indywidualnej:

I miejsce zajęła Julia Ślęzak – SP w Wygnanowie

II miejsce Natalia Matysiak – SP w Bielowicach

III miejsce Martyna Woźniak i Paulina Wereszka- SP w Wygnanowie

W kategorii zespołowej :

I miejsce- zespół z sp w Wygnanowie z składzie: Julia Ślęzak, Olga Jaworska, Emilia Cieślik i Martyna Kowalczyk

II miejsce – zespół z sp w Wygnanowie w składzie:Aleksandra Stępień, Martyna Woźniak, Paulina Wereszka i Julia Dąbrowska.

III miejsce zespół z sp w Bielowicach w składzie: Wiktoria Pacan, Faustyna Witoń, Zuzannna Gąsiorek, Anna Kucharska, Julia Poddębniak.

IV miejsce zespół z sp w Mroczkowie Gościnnym w składzie: DobrosławaNowicka, Wiktoria Stępień, Julia Białek i Jakub Nowak

Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie otrzymali nagrody.

Konkurs został pozytywnie odebrany przez uczniów, którzy wykazywali duże zaciekawienie tematem . Poprzez udział  w konkursie uczniowie nabyli umiejętnośćasertywnych zachowańprawidłowej komunikacji wyrażania własnych uczuć, sądów i opinii oraz wykorzystania zdobytej wiedzy do podejmowania racjonalnych decyzji a to bezcenne.

Za udział w konkursie wszystkim uczniom oraz ich opiekunom dziękują organizatorzy konkursu : p. Monika Nowak oraz pielęgniarka szkolna p. Ania Bednarczyk.